اسکنرهای سه بعدی و تصویری

سلام  اسکنرهای سه بعدی و تصویری چیا هستن؟

افزودن نظر
1 پاسخ(ها)

انواع و اقسام اسکنرهای سه بعدی و تصویری موجود در بازار

💢 انواع و اقسام اسکنرهای سه بعدی و تصویری موجود در بازار در واقع تعریفی کلی است که می تواند در برگیرنده سیستم های مختلفی باشد که از آنها برای تشخیص اهداف مختلف در خاک استفاده می شود. این سیستم ها بر خلاف تصور عامیانه از مفهوم کلامی آن ها ابزارهای الکترونیکی هستند که ناهنجاری های زیر سطح را به صورت گراف های رنگی نشان می دهند. انواع و اقسام اسکنر های سه بعدی و تصویری موجود در بازار به دو دسته کلی تقسیم می شوند که خود این دو دسته نیز دارای زیر مجموعه های خاصی نیز می باشند. تقسیم کلی عبارت است از :

۱⃣ سیستم ها یا رادارهای نفوذ در خاک یا جی پی آر ها :

🔶 رادارها یا جی پی آر ها برای نفوذ در خاک از تکنولوژی ارسال و دریافت پالس های الکترومگنتیک یا امواج رادیویی اف ام استفاده می نمایند. زمانی که رادارها یا جی پی آر ها از پالس های قدرتمند الکترومگنتیک استفاده می نمایند دقیقا مانند فلزیاب های پالسی عمل می کنند اما با دقت بسیار بالاتر و بی خطاتر. بزرگترین چالش سیستم های راداری یا جی پی آر های که از پالس های قدرتمند الکترومگنتیک استفاده می نمایند محدودیت های این سیستم ها در نفوذ در خاک رس و زمین های مرطوب است. در کنار این آن دسته از رادارها که از تکنولوژی FMCW یا امواج رادیویی استفاده می نمایند وجود دارند که در خاک رس یا زمین های مرطوب هیچ محدودیتی ندارند و می توانند در هر شرایطی بازده عالی داشته باشند. (مانند KS-700)

۲⃣ انوملی دتکتورها یا به مفهوم ساده تر همه چیزیاب ها :

🔶 انوملی دتکتورها یا سیستم های که می توانند تمام ناهنجاری های زیر سطح را نمایش دهند نیز خود به دو دسته مجزا تقسیم می شوند که هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد و شامل این دسته بندی هستند.

۱⃣ انوملی دتکتورهای ساده که فقط گیرنده هستند (مانند محصولات شرکت OKM)

۲⃣ انوملی دتکتورهای پیشرفته که مانند جی پی آرها عمل می نمایند (مانند EMFAD آلمان)

🔶 انوملی دتکتورهای ساده فقط شامل سنسورهای مغناطیس سنج هستند که تغییرات میدان مغناطیس زمین را در سطح اندازه گیری می نمایند. این سیستم ها فقط قابلیت تونل یابی دارند و قادر به شناسایی هیچ نوع فلزی نیستند همچنین این سنسورها قابلیت نفوذ در خاک را ندارند و در ساعات مختلف شبانه روز نتایج متغییری را بدست می آورند که چندان قابل اعتماد نیست. مثلا اگر محصولات شرکت OKM در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که اگر از محیطی ۱۰ بار اسکن بگیرید هیچ کدام از نتایج بدست آمده شباهتی به هم ندارند.

🔶 انوملی دتکتورهای پیشرفته مانند امفاد آلمان برای تشخیص ناهنجاری های زیر سطحی از دو بخش مجزا تشکیل شده اند که عبارتند از دستگاه مادر که مانند بی سیم عمل می نماید و فرکانس های منتشر را دریافت می نماید. بخش فرستنده که عبارت است از ژنراتور قدرتمندی که فرکانس های متعددی را تولید می نماید. این بخش یا دسته از انوملی دتکتورها که شامل فرستنده و دریافت کننده سیگنال هستند بیشتر از انوملی دتکتورهای ساده قابل اعتماد تر می باشند و تا اندازه ای به سیستم های راداری یا جی پی آرها نزدیک ترند.

🔴 انواع و اقسام اسکنرهای سه بعدی و تصویری موجود در بازار :

اسکنرهای سه بعدی دارای عمق نفوذ بسیار بیشتر از فلزیاب ها هستند.
اسکنرهای سه بعدی حرفه ای تر هستند.
اسکنرهای سه بعدی سیستم های کاملا تخصصی هستند.
بیشتر اسکنرهای سه بعدی برای برداشت اولیه از نرم افزارهای دو بعدی استفاده می نمایند.
در موارد متعددی می توان از این سیستم ها استفاده نمود.
انوملی دتکتورهای ساده خیلی قابل اعتماد نیستند.
نتایج بدست آمده از انوملی دتکتورهای معمولی در طول شبانه روز متفاوت است.
خاک رس قاتل سیستم هایی است که اساس کار الکترومگنتیک دارند.
بهترین انوملی دتکتور امفاد آلمان است.
فلزیابی سیستمهای انوملی دتکتورها بسیار ضعیف است.
انوملی دتکتورها در واقع تونل یاب های خوب هستند. (حجم تونل باید خیلی بزرگ باشد)
میزان خطای رادارهای که از تکنولوژِی FMCW استفاده می نمایند در حد صفر است.
جی پی آر ها بهترین ابزارهای تشخیص اهداف زیر سطحی هستند.
بزرگترین ایراد سیستم های جی پی آر قیمت بالای آنهاست.

پاسخ داده شده در ۳۰/۰۷/۱۳۹۷.
افزودن نظر

پاسخ شما

برای ارسال سوال, شما باید شرایط و ظوابط و شرایط استفاده از خدمات را قبول کنید